Silnik zabawki Furby 2012 i Furby Boom - Naprawa zabawek Furby

Idź do spisu treści

Menu główne:

Silnik zabawki Furby 2012 i Furby Boom

Podzespołem często ulegającym uszkodzeniu w zabawce Furby jest silnik typu JLS-1D390.

Ponieważ często dostajemy zapytania, informujemy:
 nie sprzedajemy silników do zabawki FURBY.

Badaliśmy dostępne silniki na rynku krajowym i zagranicznym, aby znaleźć zamiennik o lepszej jakości od oryginalnego montowanego w zabawce. Wybraliśmy silniczek, który stosowany był w profesjonalnych kamerach. Wyższa jakość przy znacznie mniejszym poborze prądu. Gdy zaczęliśmy je montować, skończyły się wizyty w serwisie z powodu ponownej awarii silnika. Pomimo, że silniki te nie różnią się optycznie od konstrukcji oryginalnych, to jednak zdecydowanie lepiej sprawdzają się jako napęd Furby.

Od 2014 roku nie sprowadzamy już oryginanych silniczków, które w tej zabawce nie sprawdzały się. 

Oryginalny silnik Furby
Silnik z przewodem i złączką

Naszym zdaniem, montowany w zabawce silnik posiada szczotki, których budowa dyskwalifikuje go jako napęd Furby. Tego typu silniczki dobrze spełniają swoją rolę w urządzeniach, gdzie mają stały kierunek obrotów. Podłączenie biegunów napięcia zasilania zgodne z oznaczeniem przy zaciskach powoduje, że oś silniczka obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a szczotki pracują "z włosem".
W zabawce Furby, aby uzyskać efekt ruszania dziobem, wielokrotnie, gwałtownie zmieniana jest polaryzacja napięcia zasilania silnika, aby błyskawicznie wymusić zmianę kierunku obrotów. W pewnych okolicznościach, impuls dużego prądu przełączania (iskrzenie) powoduje przygrzanie się (przyklejenie) cieniutkiego piórka (piórek) szczotki do komutatora silniczka i przy ruchu "pod włos" następuje jego zdeformowanie lub "przeskoczenie" na drugą stronę komutatora.
Od tego momentu zabawka nie będzie już pracować poprawnie. Tylko dzięki zastosowanemu sterownikowi, który ma wewnętrzne zabezpieczenie przeciwzwarciowe, awaria silnika nie pociąga za sobą innych uszkodzeń w elektronice zabawki.
W nowej generacji zabawki Furby Connect wykorzystano ten sam model silnika co w Furby Boom, ale ruch dzioba uzyskano przez zastosowanie elektromagnesu. Ten fakt potwierdza naszą teorię, że w zabawce Furby Boom wykorzystanie silnika do uzyskania ruchu dzioba, jest głównym powodem ich dużej awaryjności.

Na fotce poniżej, która przedstawia szczotki z uszkodzonych silników, widać różne sytuacje:
obrazki A i B
- szczotka wygięła się i nie dotykała do komutatora - zupełny brak ruchu, dźwięki prawidłowe, ale zabawka wyłączała się po niecałej minucie, pomimo aktywnej zabawy. Klienci naszego serwisu opisują ten stan zabawki, że Furby mówi, ale nie rusza uszami i dziobem, sam się wyłącza, ciągle zasypia.
obrazek C
- jedno piórko szczotki przeskoczyło na drugą stronę komutatora - zabawka poruszała się wolniej, zakłócona była komunikacja z aplikacją, na skutek podwyższonego poboru prądu przez silnik, szybko zużywały się baterie
obrazek D
- dwa piórka szczotki przeskoczyły na drugą stronę komutatora, płynął bardzo duży prąd
(widać upalone końce szczotek), sporadycznie pojawiał się minimalny ruch zabawki.
Dźwięki w głośniku były 
zniekształcone, a ich charakter opisywany jest przez klientów najczęściej jako warczenie, charczenie, trzeszczenie, skrzeczenie, chrypienie, furkotanie, brzęczenie, trykotanie.
Zabawka Furby Boom wyłączała się nagle, pomimo aktywnej zabawy. Skanowanie i komunikacja z wykorzystaniem aplikacji nie działały.
 
Uszkodzone szczotki silnika Furby
Uszkodzone szczotki silnika JLS-1D390

Jeśli zabawka dotarła do naszego serwisu z innego powodu niż awaria silniczka, to warto rozpatrzyć decyzję,
czy przy okazji, profilaktycznie nie wykonać wymiany silnika, co wiąże się z dopłatą tylko 18 zł.
Gdy pozostawimy oryginalny silnik i po pewnym czasie nastąpi jego awaria, koszt naprawy wyniesie 49 zł, plus opłaty za wysyłkę zabawki w obie strony. 
Po wymianie silnika wydłuża się czas działania zabawki na jednym komplecie baterii.
Popsute silniki z zabawek Furby
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego